Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Realizacja aplikacji mobilnych

Pinterest LinkedIn Tumblr

Aplikacje mobilne dostępne są dla wszystkich. Tzn. mogą zamówić je różnego rodzaju przedsiębiorcy, którzy są zwiększyć swoje zasięgi w niedalekiej przyszłości. Współczesna polityka tworzenia aplikacji mobilnych, powinna w całości opierać się na skalowalności. How to scale a application? Czas znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Nowoczesne aplikacje mobilne

Zanim jednak dojdzie do omówienia skalowalności, warto zdać sobie sprawę, że omawiając aplikacje mobilne, należy mieć na uwagę ich różne rodzaje. W obecnych czasach wyróżnia się:

  • aplikacje natywne (najstarsze),
  • aplikacje cross-platformowe,
  • aplikacje hybrydowe,
  • Progressive Web Application (PWA)

Tak, inwestor może być bardzo zaskoczony tym, ponieważ był przekonany, że aplikacja to….aplikacja, ale temat wydaje się nieco bardziej skomplikowany. Ze spokojem, dobry programista pomoże wybrać taki rodzaj, który będzie zgodny z oczekiwaniami nie tylko inwestora, ale także późniejszych użytkowników.

Skalowanie wertykalne

Mówiąc o scale web application wyróżnia się kilka typów. Pierwszy, to skalowanie wertykalne, które polega na zwiększeniu ilości RAM, a także większej liczbie CPU. Popularnie mówi się o tym Scaling UP, które to może przyjąć dwie formy. Pierwsza – dodanie kolejnych zasobów do już istniejącego serwera. Druga – zastąpienie istniejącego serwera, czymś bardziej wydajniejszym. Całość nie może jednak naruszać już istniejącej architektury. Wadą tego rozwiązania jest to, że w przypadku jakiejkolwiek awarii, cała aplikacja i tak przestanie działać. Wynika to z tego, że całość działania oparta jest na jednym serwerze. Scalling UP nie uwzględnia bowiem ewentualnej rezerwy, zapewniającej mobilność działania.

Skalowanie horyzontalne

Scaling web application, które oferowane jest przez 10Clouds, to także scalling out, czyli architektura rozproszona. Dlaczego rozproszona? Ponieważ polega to na dodaniu kolejnych serwerów, których przeznaczenie jest jednakowe. Już w tym momencie, na pierwszy plan, wysuwa się zdecydowana zaleta – w razie jakiejkolwiek awarii, zapewnione są zasoby awaryjne, pozwalające na ciągłe działanie aplikacji. Warto nadmienić, że serwery skalują się od 1 do ‘n’. Nie ma tu mowy o występujących ograniczeniach. Wielu przedsiębiorców woli zdecydować się na takie rozwiązanie, ponieważ jest to także tańsza opcja. Użytkownicy aplikacji mobilnej docenią również to, że zapewnione jest ciągłe użytkowanie aplikacji mobilnej – bez względu na jakiekolwiek awarie. 

 

Comments are closed.