Ad
Ad
Ad
Ciekawe

Przeprowadzenie pomiaru siły

Pinterest LinkedIn Tumblr

Pomiar siły w przemysłowej automatyce pozwala kontrolować wszystkie procesy technologiczne. Dodatkowo umożliwia to sterowanie poszczególnymi procesami.

Jak wykonać pomiar siły?

Nowoczesne systemu automatyki wykonują takie zadania jak: kontrola masy produktów, dozowanie oraz zabezpieczenie przed przeciążeniem. Pomiar masy w automatyce powinien być jak najdokładniejszy, ponieważ jest to gwarancją bezpiecznego nadzoru i sterowania procesami produkcji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pomiar siły jest uzależniony od celu, w którym go wykonujemy. Pomiar siły w automatyce jest nieodłącznie związany z pomiarem masy. Należy pamiętać, że czujniki tensometryczne skalowane są w kilogramach lub niutonach. Niuton to jednostka siły nazwana na cześć uznanego fizyka.

Wybór czujników siły

Wybór tensometrycznych czujników siły jest ogromny, dlatego nawet bardzo wymagający klienci powinni znaleźć coś dla siebie. Najlepiej korzystać z usług renomowanych producentów, którzy wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Do budowy układu pomiary masy z jednym czujnikiem na platformie najczęściej wykorzystuje się przetwornik tensometryczny belkowy. Warto dodać, że belki tensometryczne dostępne są w różnych zakresach. Gabaryty belki tensometrycznej uzależnione są oczywiście od zastosowania szalki.

Montaż czujników

Przy budowie pomostów i platform wagowych najczęściej stosuje się przetwornik tensometryczny na zginanie. Żeby prawidłowo zamontować czujnik tensometryczny trzeba jednak wykorzystać specjalną stopę, która jest gwarancją prostopadłego przyłożenia siły. Można również użyć specjalnych elastomerów, które zapewnią poprawną pracę układu pomiarowego. Czujniki siły muszą być prawidłowo zamontowane, bo w przeciwnym wypadku pomiar nie będzie dokładny. Dobrym pomysłem jest też zakup przegub kulowych do czujników dwustronnego działania. Prostopadłe przyłożenie siły umożliwiają specjalne stopy montażowe, które przeznaczone są do belek tensometrycznych na zginanie. Specjalne zestawy montażowe sprawdzą się idealnie przy montażu platform lub zbiorników. Dobrym rozwiązaniem jest połączone wszystkich przetworników w puszce sumatora, jeżeli stosowany jest więcej niż jeden czujnik tensometryczny. Warto zwrócić uwagę na fakt, że sumator pozwala dokładnie wyregulować geometrię układu pomiarowego. Gotowe platformy wagowe również można wykorzystać do pomiaru siły lub masy. Platformy wagowe posiadają elementy, które zabezpieczają je przed uszkodzeniem. Są też starannie wykonane, dlatego nie trzeba się martwić o ich jakość. Podczas montażu trzeba też pamiętać o zmianach napięć.

Więcej informacji znajdziesz na stronie pomiar siły.

Comments are closed.