Alimenty kojarzone są przez większość Polaków ze świadczeniami przeznaczonymi na uczące się dzieci. Zobowiązanie to nakładane jest na opiekuna na wniosek drugiego rodzica, który sprawuje bezpośrednią pieczę nad dzieckiem. Polskie prawo proponuje również rozwiązanie, jakim są alimenty na małżonka. Czym jest takie rozwiązanie? Czy jest ono często stosowane?
Alimenty na małżonka – kiedy i komu się należą?
Alimenty na małżonka to temat, który budzi w Polsce wiele kontrowersji. Najprościej mówiąc, są to środki finansowe, które były partner lub partnerka musi łożyć co miesiąc przez określony czas na byłego partnera lub partnerkę, w celu zapewnienia mu godnego bytu. Alimenty na małżonka zgodnie z prawem mają być świadczeniem, które poprawiają sytuację finansową tego współmałżonka, którego jakość życia rażąco obniżyła się wraz z uprawomocnieniem się rozwodu. Aby jednak alimenty na małżonka mogły zostać zasądzone konieczne jest przedstawienie odpowiedniego wniosku, jak również dokładne udokumentowanie swojej sytuacji finansowej i dowiedzenie, że jakość życia znacząco spadła. Okazuje się również, że szanse na uzyskanie takich alimentów zależne są w dużej mierze od tego, w jaki sposób rozpadło się małżeństwo. Istotne w walce o alimenty na małżonka okaże się to, który z małżonków został uznanym winnym za rozpad małżeństwa.
Rozwód po polsku
Alimenty na małżonka to tylko jedno z licznych zagadnień, które poruszane są w polskich sądach przy okazji rozwodów. Ilość spraw rozwodowych rośnie z roku na rok, a rozwodzą się coraz młodsze stażem pary. Skąd taki trend? Socjologowie od lat badają ten temat – wskazują oni przede wszystkim zmiany społeczne jako powód oraz brak umiejętności rozwiązywania problemów przez młodych ludzi. Wymienia się także zupełnie inne tempo życia, zmianę ról mężczyzn i kobiet w strukturze małżeństwa.
Comments are closed.