Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Ubezpieczenie motocykla – podstawowe informacje

Pinterest LinkedIn Tumblr

Lato i wczesna jesień to najlepszy czas dla fanów jazdy na motocyklach. Warto pamiętać, że poza sezonem również ponosimy koszty utrzymania jednośladu. Nieużywanie motocykla nie zwalnia z obowiązku jego ubezpieczania. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu motocykla? Sprawdź!

OC: podstawowe ubezpieczenie motocykla

Każdy zarejestrowany motocykl, tak samo jak samochód, ciężarówka czy quad, musi zostać objęty podstawowym ubezpieczeniem OC. Twoja polisa OC chroni przede wszystkim innych uczestników ruchu drogowego, którzy mogliby ucierpieć przez Ciebie w kolizji. Zasada jest prosta: jeśli doprowadzisz do stłuczki, poszkodowana strona otrzyma od Twojego ubezpieczyciela środki na pokrycie szkód. Wysokość składki uzależniona jest od wielu czynników, między innymi modelu i marki samochodu, pojemności silnika, mocy, przebiegu. Dla ubezpieczyciela duże znaczenie ma również wiek i doświadczenie kierowcy.

Ubezpieczenie motocykla musi być odnawiane co roku. Brak ciągłości ochrony wiąże się z poważnymi konsekwencjami, przede wszystkim finansowymi. Kierowcy pragnący nielegalnie zaoszczędzić będą musieli zapłacić wysoką karę. Jej wysokość uzależniona jest od liczby dni bez ochrony. W tym roku kary kształtują się następująco:

  • do 3 dni jazdy bez OC: 200 zł;
  • 4-14 dni: 500 zł;
  • powyżej 14 dni: 1000 zł.

Dodatkowe polisy dla większej ochrony

Ubezpieczenie OC możesz poszerzyć o dodatkowe polisy zapewniające kompleksową ochronę. Kierowcy wartościowych pojazdów najczęściej decydują się na zakup AC – polisy umożliwiającej otrzymanie środków w przypadku kradzieży, zniszczenia i uszkodzenia na skutek zdarzeń losowych, aktów wandalizmu czy działania sił natury.

 

 

Comments are closed.