Ad
Ad
Ad
Motoryzacja

Ubezpieczenie samochodu – obowiązkowe i dodatkowe

Pinterest LinkedIn Tumblr

Ubezpieczenie samochodu to ważna kwestia dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. W Polsce każdy kierowca musi posiadać ważne OC, istnieje też możliwość zakupienia dodatkowych ubezpieczeń, np. AC. Jak wygląda kupno polisy w praktyce?

Ubezpieczenie samochodu w formie obowiązkowej – OC

Polskie prawo wymaga, by każdy posiadacz pojazdu mechanicznego miał wykupioną ważna polisę OC. Ubezpieczenie samochodu tego typu w zasadzie chroni innych użytkowników drogi. Jeśli posiadacz polisy spowoduje wypadek lub kolizję, to polisa pozwala na pokrycie szkód materialnych czy leczenia poszkodowanych (do pewnej kwoty). Brak ważnej polisy sprawia, że w przypadku kolizji musimy opłacić szkody z własnej kieszeni! Najczęściej wybierana polisa OC to ubezpieczenie roczne – w konkretnych sytuacjach możliwe jest wykupienie polisy 30-dniowej (np. podczas rejestracji samochodu). Cena polisy nie jest stała – wynika ona z wielu zmiennych, takich jak wiek i marka samochodu, pojemność silnika, wiek posiadacza oraz ewentualne zniżki nabyte podczas kolejnych lat bezkolizyjnej jazdy.

Jakie ubezpieczenie samochodu możemy kupić dodatkowo?

Ubezpieczenie samochodu to nie tylko obowiązkowa polisa OC. To także polisy dodatkowe, które możemy kupić z myślą o ochronie własnego mienia. Autocasco to polisa wybierana przez właścicieli samochodów nowych, jak również kilkuletnich. Polisa ta pozwala na uzyskanie pomocy w przypadku kolizji, wypadku, ale też kradzieży samochodu czy jego uszkodzenia na parkingu. AC daje możliwość wyboru zakresu polisy – to wygodne rozwiązanie, które pozwala na dopasowanie oferty do własnych potrzeb. Inną propozycją jest polisa Assistance, która jest niezwykle przydatna w czasie podróży. Assistance pozwoli na wykorzystanie pomocy drogowej oraz odholowanie samochodu do najbliższego warsztatu.

 

 

Comments are closed.